Product ID: P152501DRS
Related Products: See all related products
Manufacturer: Belle
Warranty: Click here for info
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Available at checkout!
Altrad Belle PWX15/250D Pressure Washer c/w Hose Reel + Yanmar L100 Engine (Diesel)
  • Professional Honda petrol engine with recoil start.
  • Single point lift to minimize manual handling risk.
  • Folding and lockable transport handle.
  • Puncture-proof integrated wheels.
  • Accessible service points.
  • Detergent / chemical feed-line complete with strainer filter.
  • Inlet-line strainer for added pump protection.
  • Ignition warning system (diesel only).
  • High quality, heavy-duty triple piston pump.
  • Thermal pump protection.
  • Lance holder integrated into protection frame.
  • Lance comes complete with safety trigger lock.
  • Yanmar L100 Engine (8.9 hp / 6.6 kW)
  • Water Flow: 15 lpm
  • Max. Pressure: 250 bar / 3600psi