Clarke CDP425RA 425W Radial Arm Drill Press - Code 6550036
Authorised Reseller
Authorised Distributor
Available (Estimated Delivery Time 2 Working Days)
Guaranteed Stock
Order now for delivery on
Mon 18th May 2026
Quote Ref: @135567
Product ID: clarke_6550036
Barcode: 5016086262114
Related Products: See all related products
Manufacturer: Clarke
Warranty: Click here for info
Standard 1 year warranty on all products. See here for more extensive information.
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Available at checkout!
The CDP425RA Radial Arm Drill Press, is a 5-Speed, 425W drill press designed with both trade and DIY enthusiasts in mind.
This robust product offers versatility, benefitting from off-table drilling and angle drilling, with a maximum table angle of 45°. The maximum distance between the spindle and base is 470mm, this drill press is capable of handling a wide range of tasks. It also features an LED light to illuminate the work piece.
The radial arm is controlled by a rack and pinion assembly, allowing fine positioning of the drill bit for precise and accurate drilling, and also benefits from a range of 348 - 1710rpm, offering flexibility to match the speed to the application at hand. It also features a spindle nose taper of MT2 and a spindle travel of 80mm.
  • Rated Input Wattage: 425W
  • 5 Speed selection with 348 - 1710rpm range
  • Spindle nose taper of MT2
  • Spindle travel distance (up/down): 80mm
  • Drill Swing: 860mm
  • Max. distance between spindle and table: 350mm
  • Drill & chuck capacity: 1 - 16mm
  • Suitable for drilling metal, wood, plastic etc.
Technical Specification
Type Bench Mounted
Chuck 16mm
RPM 348-1710
Watts 425W