Clarke IMIG100NG 100A No Gas Inverter Mig Welder
Authorised Reseller
Authorised Distributor
Available (Estimated Delivery Time 2 Working Days)
Guaranteed Stock
Order now for delivery on
Mon 18th May 2026
1 Hour time slot
Quote Ref: @100912
Product ID: clarke_6015610
Barcode: 5016086255062
Related Products: See all related products
Manufacturer: Clarke
Warranty: Click here for info
Standard 1 year warranty on all products. See here for more extensive information.
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Available at checkout!
11 people have bought this item!
Product Description:
The Clarke IMIG100NG No Gas Inverter Welder is a quality, efficient product which is ideal for home usage, including automotive and general repairs. This MIG welder can output between 40 and 100A with an input voltage of 230V/50Hz. It's an ultra-lightweight machine, which makes it easy to transport, providing you with quality Mig welding on the move.
This MIG is fitted with a 0.9mm welding torch tip and earth clamp for no gas welding straight out of the box.
Plug in, switch on, get welding.
Technical Specification:
No Gas/Gas No Gas
Min/Max Amps 40/100
Mild Steel Capability 4 mm
Welding Wire Sizes 0.8-0.9 mm
Input Voltage 230 V