Authorised Reseller
Authorised Distributor
Available (Estimated Delivery Time 2 Working Days)
Guaranteed Stock
Order now for delivery on
Fri 15th May 2026
1 Hour time slot
Quote Ref: @42161
Product ID: draper_06902
Barcode: 5010559069026
Related Products: See all related products
Manufacturer: Draper
Warranty: Click here for info
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Diameter turning capacity: 180mm
Centre turning capacity: 300mm
Chuck capacity: 80mm
Low spindle speed: 100-1100 r/min
High spindle speed: 100-2500r/min
Cross slide travel: 65mm
Spindle bore: 20mm
Overall length: 770mm