Draper MILL-10045 HSS End Mill Set Dia. Two Flute, 4 - 16mm - Code: 04663 - Pack Qty 1
Authorised Reseller
Authorised Distributor
Available (Next Working Day Delivery (if ordered by 2pm))
Guaranteed Stock
Order now for delivery on
Thu 14th May 2026
1 Hour time slot
Quote Ref: @41889
Product ID: draper_04663
Barcode: 5010559046638
Manufacturer: Draper
Warranty: Click here for info
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Drilling capacity: 13mm
Face milling capacity: 30mm
End milling capacity: 16mm
Headstock travel: 180mm
Cross axis: 100mm
Longitudinal axis: 220mm
Spindle tilt axis: ±0-45°
Spindle taper: MT3
Low spindle speed : 100-1100r/min
High spindle speed: 100-2500r/min
T-slot: 12mm
Throat depth: 170mm
Table size: 390 x 92mm