EvoPower UKK20ECO-1 25kVA Kubota Powered Diesel Generator - Code UKK20ECO-1
Authorised Reseller
Authorised Distributor
No Stock
Quote Ref: @99327
Product ID: UKK20ECO1
Manufacturer: Evopower
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Available at checkout!
5 people have bought this item!
EvoPower 25kVA Kubota Powered Diesel Generator - Code UKK20ECO-1
20kW / 25kVA Single Phase 230v Diesel Generator, Slow-Running 1500rpm Kubota-Powered Genset by Evopower
The UKK20ECO-1 is a 230 volt, single-phase 50Hz diesel genset with 25kVA / 20kW standby output and 22.5kVA / 18kW prime power output.
The single phase 230 volt Kubota-powered UKK20ECO-1 Generator is able to produce 25kVA / 20kW standby/max output and 22.5kVA / 18kW prime/rated output. This ATS compatible generator is part of the Kubota UKK ECO range of single-phase generators between 8.75kVA and 25kVA for standby and backup purposes - ideal if you are looking for a cost-effective solution to minimise business risk, simply keep your lights on during a power cut or run your home or business off-grid.
Our 20kW / 25kVA UKK20ECO-1 diesel generator has a base fuel tank in the skid of the unit. As with all of our generators, you can use red diesel to save on running costs, without any fear of voiding your warranty.
Powered by a slow-running Kubota V2003-T 4-cylinder 2L diesel engine
This Kubota UKK20ECO-1 slow running diesel genset is powered by a water-cooled, electric-start Kubota V2003-T 4-cylinder 2L engine and is mechanically governed to run at 1500RPM to maintain a stable 50Hz output from the alternator. The AVR protection ensures the output is safe for use with any sensitive electronic equipment.
Controlled by a Deep Sea Electronics DSE6120 MKIII control panel
  • Low oil pressure - which can lead to a lack of lubrication and engine damage
The kVA ratings stated are based on the assumption that your load/appliances will have a power factor of 0.8. When you receive the generator, you will notice the spec plate on the set lists it as 20kW / 20kVA with a power factor of 1 (unity). Without being too technical, this is due to the fact the generator itself is in unity and produces a power factor of 1 between the engine power and alternator output. kVA is a rating of 'apparent' power and takes into account expected losses within a circuit - like energy being wasted as heat when you run a light bulb. Most loads have losses and it is generally accepted to base the assumption on a power factor of 0.8 when you do not know. We would recommend basing your decision for which generator you need on the amperage draw you require, taken and assessed by a suitable, qualified expert. Feel free to contact us if you require a little more detail on apparent power vs. actual or real power.
Additional information
Weight 781 kg
Dimensions 2008 × 900 × 1130 mm
Standby Power (kVA) 25
Standby Power (kW) 20
Prime Power (kVA) 22.5
Prime Power (kW) 18
Max Amperage 79.4
Phase 1 / Single
Voltage (V) 400
Frequency (Hz) 50
Engine Model Kubota V2003-T
Fuel Type Diesel
Fuel Filter Part No. FF5052, FS1280
Engine Oil Type SAE 15W40
Engine Oil Volume (Litres) 16.4
Oil Filter Part No. LF3345
Rated Speed (R/min / RPM) 1500
Cooling Water / Aftercooled
Fuel Tank Size (Litres) 102
Run Time @ 50% Load (Prime) 14.5
Run Time @ 75% Load (Prime) 10.2