FEIN Magnetic Core Drill 110v or 240v - FEIKBE32
Available (Next Working Day Delivery (if ordered by 3pm))
Nationwide Delivery
Order now for delivery on
Thu 14th May 2026
Quote Ref: @132314
Product ID: FEIKBE32
Barcode: 7 270 94 61 24 1
Manufacturer: Fein
Warranty: Click here for info
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Available at checkout!
  • Lightweight with FEIN high-power motor and high torque for all core drilling tasks
  • Internal cooling.
  • High magnetic holding force. Feed handwheel can be moved from one side to the other.
  • Good accessibility in cramped operating situations.
  • Personal safety switch.
Technical Specifications:
  • Input 1,200 W
  • Output 770 W
  • Speed, full load 450 rpm
  • Speed, no load 700 rpm
  • Carbide core drill bit max. Ø 32 mm
  • HSS core drill max. Ø 32 mm
  • Core drill, drilling depth max. 50 mm
  • Core drill holder 3/4 in Weldon
  • Stroke 90 mm Magnetic holding power 10,000 N
  • Magnetic foot dimensions 175 x 80 mm
  • Cable with plug 3 m
  • Weight according to EPTA 10.80 kg
  • Watt - 1200
Brand: Fein
Identifier: Magnetic Core Drill
Product Document Download(s)
  Data Sheet
Thank you! Your review has been submitted for approval.
Item Details
Brand new packaged items only.
Comes with a full manufacturer warranty (not including consumable products).
This item is usually delivered within 1 working day(s).
Website Details
SSL Certified Secure website to ensure secure online ordering.
Please return the item/s if not suitable for a full refund (within 7 working days of receipt).
We guarantee security of all your personal details, we do not pass on any customer information.
Accept all payment methods including all major Credit Cards, Paypal and Amazon Payments.
Ordering
Order online now using our Secure SSL Certified Secure website.
Add this product to your basket and come back at any time to complete the order.
Order by phone on 01737783101.
Warranty Information
1 year or 3 years if registered. See here for more information and to register your product.
Voltage (V)
Option Price Difference
110V none
240V none