Hikoki SDS-Max 2 Function Rotary Demolition Hammer - Code DH40MCJ2Z
Available (Next Working Day Delivery (if ordered by 3pm))
Nationwide Delivery
Order now for delivery on
Fri 15th May 2026
Quote Ref: @127273
Product ID: DH40MCJ2Z
Barcode: 4966376284597
Manufacturer: Hikoki Power Tools
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Available at checkout!
Features:
  • High performance and superior comfort
  • Compact design
  • Soft grip front and rear handles
  • One push bit mounting
  • Multi angle bit holder allows chisel to be rotated to suit the work
  • 2 mode function - hammer drilling and hammer only
  • Drill bit not included
Specifications:
Impact Energy 8.5 Joules
Power Input 1100W
Capacity 40mm (solid bit), 105mm (TCT core bit)
No-Load Speed 620/min
Full Load Impact Rate 2800/min
Overall Length 448mm
Weight 7.1kg
Standard accessories Side handle | depth stop | grease | case
Product information:
DH40MCJ2Z
110V