HiKOKI UR18DSDL/J4Z 18V DAB On Site Radio Body Only
Available (Next Working Day Delivery (if ordered by 3pm))
Guaranteed Stock
Order now for delivery on
Fri 15th May 2026
1 Hour time slot
Quote Ref: @107488
Product ID: HIKOKI_UR18DSDL_J4Z
Manufacturer: Hikoki Power Tools
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Available at checkout!
The Hikoki model UR18DSDL/J4Z is a 18V DAB On Site Radio Body Only, ideal for trade professionals. The HiKOKI brand replaces Hitachi Power Tools. The UR18DSDL Radio, High quality sound, High sensitivity and High Durability. Equipped with DAB/DAB + receiver for superior sound quality and very low noise. Also featuring an AUX input terminal and an USB charging jack. The protection storage case stores a smartphone or a portable music player and also enables audio playback and recharge function. The radio is designed to connect with a device featuring Bluetooth ® wireless technology such as a smartphone, and play audio through its speakers. * In order to use Bluetooth ® wireless technology, it is required to pair the radio with a device featuring Bluetooth ® wireless technology. Please note that the radio can't be paired with more than one device. A cushioning rubber and special resin protection frame structure significantly increases the durability by more than three times of the previous model, this protects the main body of the radio from a fall or shock. Rated IPX4 degree of protection against ingress of water. Supplied with AC Adapter, Two AA Batteries, Recharge Cable Holder (for Apple Lightning Connector) *Android holder is built into the main unit..
Features and Benefits:
  • High quality sound from 2 x 90mm 7W speakers
  • Runs off any Hitachi 14.4V or 18V Li-Ion slide-in battery (not inc)
  • Equipped with DAB receiver for superior sound quality and low noise
  • Bluetooth® wireless technology
  • USB socket to charge your device
  • IPX4 water resistant
  • Aux input connects to a 3.5mm headphone socket
  • Up to 19 hours operation from a 5.0Ah battery
  • Folding rubber antenna
  • Storage case holds most smartphones
  • Resin & rubber frame for extra protection
  • Includes AC adapter & 2 x AA batteries
Technical Specification:
Type - Radios
Speaker - 90mm (8 O) X2
Input Terminal - AUX IN (ø 3.5mm)
Output Terminal - USB Charging Jack (5V 1A)
Send/Receive Sensitivity - Class 2
Dimensions(LxWxH) - 405mm x 312mm x 265mm (with antenna retracted)
Weight(without battery) - 4.0kg (8.8lbs.)
Frequency Band: DAB/DAB+ - 174.928 to 239.200MHz (Band III)
FM - 87.5 to 108MHz
AM - 522 to 1,629KHz
Antenna:DAB/FM - Rubber antennaAM - Ferrite bar antenna (built-in)
Bluetooth ®: Bluetooth Ver.4.0
Bluetooth profile - A2DP (Advanced Audio Distribution Profile) / AVRCP (Audio Video Remote Control Profile)Max Available Output: AC - 5W x 2
14.4V - 6W x 2
18V - 7W x 2
Power Supply: Slide Battery - 14.4V, 18V/Household Power Supply (using provided AC Adapter)
Backup Batteries - DC 3.0V, Two AA Batteries
Battery capacity and Service time (When receiving FM stations at 0.05W X 2 output):1.5 Ah - 5.5hr