Hyundai HYM430SPER Self Propelled 17" 43cm 430mm 139cc Electric Start Petrol Roller Lawn Mower - Includes 600ml Engine Oil
Authorised Reseller
Authorised Distributor
Available (Next Working Day Delivery (if ordered by 2pm))
Guaranteed Stock
Order now for delivery on
Thu 14th May 2026
1 Hour time slot
Quote Ref: @92794
Product ID: HYM430SPER
Related Products: See all related products
Manufacturer: Hyundai
Warranty: Click here for info
Warranty & Replacements
3 YEAR WARRANTY for all portable power products except:
2 YEAR WARRANTY for Air Compressors, Welders, Robotic Lawnmowers
1 YEAR WARRANTY on all 3000rpm air-cooled diesel products, maximum 1000h.
To see full Hyundai warranty information click here
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Available at checkout!
35 people have bought this item!
  • Includes 600ml Engine Oil.
  • 2.6kW or 3.7 HP Hyundai OHV 4-stroke 139cc engine, providing easy starting with low fuel consumption.
  • Full width split ribbed rear roller for a traditional British striped lawn.
  • Rear wheel drive, 430mm or 17" cutting width ideal for small to medium sized lawns.
  • Single lever central height adjuster - six cutting heights 25mm to 75mm. Rear Discharge & Collect
  • Easy to remove, spacious 45 litre grass collector minimises time spent emptying cuttings.
  • Foldable handles for compact storage.
Creates A Striped Lawn
Powerful Hyundai Engine
Quick And Easy Assembly
With tool-free assembly, you can be up and running in minutes.
Small To Medium Sized Lawns
The cutting width of 430mm or 17", it is ideal for small to medium size lawns and gardens.
6 Cutting Heights
The cutting height can easily be adjusted to six different heights between 25mm to 75mm by using the single height adjusting lever.
Easy Starting
45L Grass Collector
Rear Roller
Ultimate Safety
Compact Design For Storage
High Quality
Fitted with a hard wearing powder coated steel deck for long life.
In The Box:
  • HYM430SPER Petrol Lawnmower
  • 45L Hard top Polyester Grass Bag
  • Tool Kit
  • User Manual & Quick Start Guide.
Gross Weight (kg) 33.00
Model HYM430SPER
Engine Model IC140V
Power Method Petrol
Engine Size 139cc
Rated Power (kW/kVA) 2.6kW
CE Compliant Yes
Drive Self Propelled
Starting System Button
Height Adjustments Central Adjustment - 6 Positions
Cutting Height 25mm to 75mm
Cutting Width 420mm
Catcher Volume (L) 45L
Deck Material Steel
Gross Weight 37.00
Fully Assembled Dimensions H x W x L 1030 x 480 x 1300
Engine Type OHV Single Cylinder
Starting System Electric
Fuel Unleaded Petrol
Wheel Size (diameter) Front 150mm, Rear 180mm
Safety Features Operator Presence Control
Cutting Options Rear Discharge, Mulching and Collect
Recommended For Lawns Up To Small To Medium Sized Lawns
Grass Catcher 45L
Brand: Hyundai
Identifier: HYM430SPER