Hyundai HYM530SPR 21" 530mm Self Propelled 196cc Petrol Rear Roller Lawn Mower - Includes 600ml Engine Oil
Authorised Reseller
Authorised Distributor
Available (Next Working Day Delivery (if ordered by 2pm))
Guaranteed Stock
Order now for delivery on
Thu 14th May 2026
1 Hour time slot
Quote Ref: @92798
Product ID: HYM530SPR
Manufacturer: Hyundai
Warranty: Click here for info
Warranty & Replacements
3 YEAR WARRANTY for all portable power products except:
2 YEAR WARRANTY for Air Compressors, Welders, Robotic Lawnmowers
1 YEAR WARRANTY on all 3000rpm air-cooled diesel products, maximum 1000h.
To see full Hyundai warranty information click here
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Available at checkout!
60 people have bought this item!
  • Includes 600ml Engine Oil.
  • Hyundai IC200V OHV 4-stroke 196cc engine, providing easy starting with low fuel consumption.
  • Split 38cm ribbed rear roller for a traditional British striped lawn.
  • Rear wheel (roller) drive, 530cm cutting width, ideal for large sized lawns.
  • Single point cutting height adjustment - 6 cutting heights 25mm to 75mm.
  • Rear discharge and rear collect options.
  • Easy to remove 70 litre grass collector.
  • Foldable handles for compact storage.
  • Deck cleaning garden hose connector.
  • Full UK spares backup to maintain your lawn mower for years to come.
  • Covered by Hyundai 3 year platinum warranty.
Creates A Striped Lawn
For Medium To Large Sized Lawns
Suited for medium to large sized lawns up to approx. 20m x 20m the HYM530SPR has a cutting width of 530mm and features a split rear roller for easy turning and giving your lawn a striped finish.
Easy Starting
6 Cutting Heights
With six cutting heights controlled by a single point height adjuster can be changed from 25mm for a smooth lawn to 75mm for cutting longer grass.
Superior Finish
Hose Connector
70L Grass Collector
Rear Roller
Ultimate Safety
Compact Design For Storage
Low Noise
In The Box:
  • HYM530SPR Self Propelled Petrol Lawnmower
  • 70L Grass Collector
  • Assembly Tools
  • Engine Oil
  • User Manual
Model Number HYM530SPR
Engine Type 4-Stroke OHV Single Cylinder
Engine Size 196cc
Fuel Tank Capacity 1.Litres
Fuel Unleaded Petrol
Oil Capacity 600ml
Rated Power (kW/kVA) 4.2kW
Rated Speed 3000rpm
CE Compliant Y
Drive Self Propelled
Starting System Pull start
Start Method Recoil
Drive Type Self Propelled
Height Adjustment 6 Position
Cutting Height 25 - 75mm
Cutting Width 530mm
Recommended For Lawns Up To Above 2000 sq ft
Catcher Type Half Plastic With Polyester Bag
Handle Type Soft Grip
Safety Features OPC - Operator Presence Control
Features Rear Roller, Lawn Striping, Cut & Collect
Dimensions 1550x650x1100mm