Hyundai HYW3400P 3400psi / 234 bar Petrol Pressure Washer, 9L/min, 7hp, 210cc with 10m Hose & Detergent Tank - HYW3400P
Authorised Reseller
Authorised Distributor
Available (Next Working Day Delivery (if ordered by 2pm))
Guaranteed Stock
Order now for delivery on
Fri 15th May 2026
Quote Ref: @126988
Product ID: HYW3400P
Barcode: 5059608421651
Manufacturer: Hyundai
Warranty: Click here for info
Warranty & Replacements
3 YEAR WARRANTY for all portable power products except:
2 YEAR WARRANTY for Air Compressors, Welders, Robotic Lawnmowers
1 YEAR WARRANTY on all 3000rpm air-cooled diesel products, maximum 1000h.
To see full Hyundai warranty information click here
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Available at checkout!
13 people have bought this item!
Versatile Cleaning with 5 Quick-Release Tip Nozzles
Overview of Nozzles
The lower the amount of degrees, the more focused and intense the fan pattern becomes.
Red 0° Yellow 15° Green 25° White 40° Black (Soap Nozzle)
Heavy-Duty Petrol Pressure Cleaner with 10m Hose
Our petrol pressure washer is built with a robust powder coated steel frame and two extra-large puncture proof 12” wheels, making it suitable to be used on construction sites and farms when necessary.
Specifications
Model HYW3400P
Start Method Recoil
Fuel/Power Source Petrol
Power (hp) 7.0
Max Pressure (psi) 3400
Max Pressure (bar) 234
Hose Length (m) 10
Max Flow Rate (L/min) 9
Engine Type 4-Stroke 25mm Horizontal Shaft
Engine Size (cc) 209
Engine Oil SAE30 or 15W40
Engine Oil Capacity (ml) 500
Fuel Capacity (L) 3.3
Pump Axial Pump
Pressure Relief Valve Yes
Gravity Feed Yes
Mains Supply Yes
Draw From Barrel Yes
Built In Detergent Tank Yes
Frame Material Powder-coated Steel
Gross Weight (kg) 31.20
Net Weight (kg) 27.50
Fully Assembled Dimensions (H x W x L) (mm) 685 x 540 x 980
Packaged Dimensions (H x W x L) (mm) 750 x 415 x 555
Warranty (years) 3*
Commercial Warranty (years) 1*
Model EAN 5059608421651
In The Box HYW3400P Pressure Washer 2 x Large 12" Wheels 10m Durable Hose Trigger Gun 1/4"QD Lance 5 Tips 1/4"QD Nozzle(0°,15°,25°,40° & Soap Nozzle