Hyundai HYW4000DE 498cc Diesel Pressure Washer 4000psi
No Stock
Quote Ref: @94218
Product ID: HYW4000DE
Available at checkout!
17 people have bought this item!
  • 498cc Hyundai diesel engine.
  • 4000psi maximum, 3600psi continuous.
  • 15L/minute flow rate.
  • Annovi Reverberi (AR) RSV4G40 Triplex Pump.
  • Easy Electric Key Start / Recoil.
  • Wide, robust puncture proof tyres.
  • Powder coated tubular steel frame trolly design.
The powerful HYW4000DE is a heavy duty diesel pressure washer from Hyundai. Producing an adjustable continuous working output pressure up to 250 bar or 3600psi and a maximum pressure of 4000psi with a 15L/hour flow rate the HYW4000DE industrial pressure washer is perfect for cleaning professionals in industrial, agricultural, heavy plant and commercial environments.
Applications & Use
IN THE BOX: HYW4000DE, 15m Hose, Lance Gun, Turbo Nozzle, Interchangeable Nozzles & User Manual.
Engine Size 498cc Hyundai D500E OHV Air-Cooled Diesel Engine
Fuel Capacity 5.5 Litres
Fuel Type Diesel
Starting System Recoil and electric
Max Pressure 4000psi / 275bar
Max Flow Rate (litres/hr) 900 Litres / Hour / 15 Litres / Minute
Pump Annovi Reverberi (AR) RSV4G40 Triplex Pump
Frame Powdered Coated Tubular Steel
Fully Assembled Dimensions H x W x L 640mm x 500mm x 820mm