JCB Rotary Hammer 1500W - Code 21-RH1500
Authorised Reseller
Authorised Distributor
Available (Next Working Day Delivery (if ordered by 2pm))
Guaranteed Stock
Order now for delivery on
Thu 14th May 2026
Quote Ref: @113352
Product ID: jcb_21-RH1500
Barcode: 5056485700565
Related Products: See all related products
Manufacturer: JCB Tools
Warranty: 3 years after registry
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Rotary Hammer 1500W with SDS Plus chuck
  • 4 modes - drilling, hammer, chiselling and chisel adjustment
  • Anti-vibration handle for enhanced safety and comfort
  • Multi position side handle
  • Powerful 6J of hammer impact force
Voltage: 240V
Speed: 0-920rpm
Impact rate: 0-4250bpm
Chuck: SDS Plus
Max. drilling capacity wood: 42mm
Max. drilling capacity metal: 13mm
Impact force: 6J
Max. drilling capacity masonry: 32mm
Wattage: 1500W