Loncin LC1P70F-3 196cc Single Cylinder Vertical Shaft Petrol Engine
Available (Estimated Delivery Time 5-7 Working Days)
Nationwide Delivery
Order now for delivery by
Mon 25th May 2026
Quote Ref: @122074
Product ID: LONCIN_LC1P70F_3
Related Products: See all related products
Manufacturer: Loncin
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Available at checkout!
  • Light weight design, compact structure, easy operation.
  • Auto-choke, easy starting at low temperature.
  • Automobile level sealant. No leaking.
  • High positioned oil dipstick, easy to add oil with.
 Technical Details
                Model                      LC1P70F-3
                Engine type                      Single cylinder, Air cooled, 4-stroke, OHV
                Displacement                      196cc
                Net power                      4.0kW/3600r/min
                Bore x Stroke                      70mm×50.84mm
                Net torque                      12/2500Nm / r / min
                Starting system                      Recoil/Electric
                Lubrication system                      Splash
                Air filter                      Dual-filter element
                Engine oil capacity                      0.5L
                Fuel tank capacity                      1.4kg
                Net weight                      12.8kg
                Dimension                       384mm×341mm×258mm