Makita DTW180RMJ 18v Impact Wrench Bl Lxt - 18v
Available (Next Working Day Delivery (if ordered by 3pm))
Guaranteed Stock
Order now for delivery on
Fri 15th May 2026
1 Hour time slot
Quote Ref: @94510
Product ID: DTW180RMJ
Related Products: See all related products
Manufacturer: Makita
Warranty: Click here for info
The warranty period of your Makita tool may be extended to an additional 2 years.
Click here to view the warranties terms and conditions
Click here to register your Makita tool
Parts: Click here for info
Find your parts drawing from the following website and let us know the part no. for a quotation.
Makita parts
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Available at checkout!
Model DTW180 is an 18V cordless impact wrench of 9.5mm (3/8") square drive.
Technical Information
  • Nut Busting Torque 310 Nm
  • Battery Type Lithium-ion
  • Voltage 18 v
  • Battery quantity (4.0Ah) 2
  • Driving Shank 3/8" Square
  • Blows per Minute (Hi) - ipm 0 - 3,600 ipm
  • Blows per Minute (Lo) - ipm 0 - 2,000 ipm
  • Standard Bolt M8-M16
  • High Tensile Bolt M6-M12
  • Noise sound pressure 89 dB(A)
  • Noise sound power 100 dB(A)
  • Noise K factor 3 dB(A)
  • No Load Speed (Hi) 0 - 2,400 rpm
  • No Load Speed (Lo) 0 - 1,300 rpm
  • Max Fastening Torque 180 Nm
  • Vibration: Fastening Bolt 9.0 m/sec²
  • Vibration K factor 1.5 m/sec²
  • Net weight 1.2 - 1.5 kg
User Benefits
  • Electric brake
  • Variable speed control by trigger
  • Forward / reverse rotation
  • LED job light
  • Brushless motor
  • Ergonomic soft grip
  • 2-stage impact power selection
  • Compact & Lightweight
Standard Accessories
  • BATTERY BL1840 18V Li-ion