MB-225/110 - Mechanical Mains Powered 25mm Bar Bender 1430 W (110V)
Authorised Reseller
Authorised Distributor
Available (Next Working Day Delivery (if ordered by 2pm))
Guaranteed Stock
Order now for delivery on
Fri 15th May 2026
1 Hour time slot
Quote Ref: @118313
Product ID: MB_225
Manufacturer: Ogura
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Available at checkout!
Mechanical Mains Powered 25 mm 180° Bar Bender. 25mm Rebar Bender mechanical - 110v
Standard Accessories
Roller No.s (B25, 425, 422, 416)
Collar No.s (425, 422, 419, 416, 413,
Hex wrench 2, 8, 17 mm
Double-ended spanner (17 / 19 mm)
Screw driver & tool box
Features
  • High Tensile 25 mm
  • 180 Bar Bender o
  • Mechanical mains powered
  • 25 mm 180 bar bender. o
  • Optional Foot Pedal and Stand
Specification
Output 1430 W
Max Capacity 620 N/mm
Bending Angle 0 - 180"
Bending Speed 9 sec
Dimensions (LxWxH) 540 x 466 x 441 mm