Mexco Wood Cut Blade - 125mm x 1mm x 22.23mm - Code WDXCEL12522
Authorised Reseller
Authorised Distributor
Available (Next Working Day Delivery (if ordered by 3pm))
Nationwide Delivery
Order now for delivery on
Fri 15th May 2026
Quote Ref: @101774
Product ID: WDXCEL12522
Barcode: 5060093862393
Related Products: See all related products
Manufacturer: Mexco
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
27 people have bought this item!
Vacuum Brazed TUNGSTEN CARBIDE GRIT BLADE
Refer to applications for a comprehensive list of materials suitable for this blade.
Key Features
  • Extended Lifetime
  • Very Fast and Effective Stock Removal
  • Fast Cutting Speed
Diameter: 125mm
Segment Width: 1mm
Bore Size: 22.23mm