Milwaukee M12™ Sub Compact UPONOR™ Q&E Expansion Tool - Model C12PXP-I06202C
Authorised Reseller
Authorised Distributor
Available (Estimated Delivery Time 3-5 Working Days)
Nationwide Delivery
Quote Ref: @133427
Product ID: TTI_4933381990
Barcode: 6414905426706
Related Products: See all related products
Manufacturer: Milwaukee
Warranty: Click here for info
Warranties can be extended on tools purchased from 2008 in the countries listed at http://service.milwaukee-et.com to 3 years provided that the end consumers register their newly acquired tools for the extended warranty online within four weeks of the date of purchase.
Click here for more information
Click here to register for an extended warranty.
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Available at checkout!
Features
  • Auto-rotating head 12 mm to 32 mm (6 bar) and to 25 mm (10 bar) provides accurate, one-handed expansion
  • Quick cam mechanism - single pull, continuous action installs Q&E up to 4x faster
  • Steel gears and integrated frame
  • Right angle design for easy installation of Q&E fittings
  • Individual battery cell monitoring optimises tool run time and ensures long term pack durability
  • Flexible battery system: works with all MILWAUKEE® M12™ batteries
C12 PXP-I06202C Specifications - 4933381990
Base Information
Included heads16/ 20/ 25 mm
Kit included2 x M12 B2 Battery packs, C12 C Charger, Kitbox
Max. pipe diameter 6 bar (mm)32 x 2.9
Speed (spm)60
Standard equipmentGrease
Stroke length (mm)14
Supplied inKitbox
Article Number 240V4933381990
EAN 240V6414905426706
Power Source
Battery pack capacity (Ah)2.0
Battery typeLi-ion
Charger includedC12 C
Charger supplied40 min
No. of batteries supplied2
Voltage (V)12
Weight
Weight with battery pack (EPTA) (kg)1.9 (M12 B2)
Noise
Sound power level (Lwa)(dB(A))72
Sound power level uncertainty (dB(A))3
Sound pressure level (Lpa)(dB(A))61
Sound pressure level uncertainty (dB(A))3
Vibration
Vibration level (m/s²)<2.5
Vibration uncertainty (m/s²)1.5
General Information
Discover MILWAUKEE® Pipe Expansion Tools, designed by industry experts. These Pipe Expanders are engineered with cutting-edge cordless technology, delivering consistent expansions for PEX pipe installations and a secure fit every time. Browse our range and find your Power Tools today. The M18 FUEL™ UPONOR™ Q&E Expansion Tool is the most compact 50 mm battery-powered Pipe Expander on the market today. Auto-rotating heads from 9.9 mm to 50 mm ensure accurate, one-handed expansions. Compatibility with all existing M12™ and M18™ Pipe Expansion Tool heads up to 50 mm ensures you can integrate it seamlessly into your existing toolkit. The integrated FUEL™ technology combines the power and efficiency of MILWAUKEE® POWERSTATE™ brushless motors, the reliability of REDLITHIUM™ battery packs and the intelligence of REDLINK PLUS™ electronics to unleash exceptional power, run time and durability. For something smaller, consider the M12 FUEL™ Sub Compact UPONOR™ Q&E Expansion Tool. The auto-rotating head is capable of expanding up to 32 mm (6 bar), while the quick cam mechanism has a continuous action that helps to install Q&E up to 7 seconds faster per task. Together with the RAPID SEAL™ head, which improves time to seal by 20% or more, MILWAUKEE® ProPEX Expansion Tools get the job done faster without sacrificing quality. The M18™ ONE-KEY™ FORCE LOGIC™ UPONOR™ Q&E Hydraulic Pipe Expanding Tool is the first of its kind, capable of expanding pipe sizes up to DN75. Its design means you can achieve optimum balance for overhead connections and flip it for extended table-top use. Auto-cycle resets automatically after every expansion, speeding up and simplifying installations. Explore the MILWAUKEE® Pipe Expander range today.
Brand: Milwaukee
Identifier: 4933381990
Thank you! Your review has been submitted for approval.
Item Details
Brand new packaged items only.
Comes with a full manufacturer warranty (not including consumable products).
This item is usually delivered within 5 working day(s).
Website Details
SSL Certified Secure website to ensure secure online ordering.
Please return the item/s if not suitable for a full refund (within 7 working days of receipt).
We guarantee security of all your personal details, we do not pass on any customer information.
Accept all payment methods including all major Credit Cards, Paypal and Amazon Payments.
Ordering
Order online now using our Secure SSL Certified Secure website.
Add this product to your basket and come back at any time to complete the order.
Order by phone on 01737783101.
Warranty Information