Product ID: NSFASTSTAR50
Related Products: See all related products
Manufacturer: Nightsearcher
Warranty: Click here for info
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
NightSearcher FastStar 50W Slimline Security Light
Designed for quick and simple installation
2 ways to connect to mains AC supply:
directly into internal terminal block or with cable provided into a suitable rated junction box.
Key features:
  • Energy efficient LED
  • Save up to 90% on electricity costs
  • 50,000 hours - Lifespan
  • Tough aluminium housing & tempered glass
  • Slimline design
  • Anti glare cover
  • No heat
  • 120° beam angle
  • 3 year guarantee
Perfect for home and security related applications.
Up To 90% More Efficient Than Traditional Lighting
Angled bracket allows easy wall installation
Product code: NSFASTSTAR50
  4000 Lumens
  30 metres
  220-240V AC
  1.3kg
  (L)242x(W)235x(D)49mm