Orit Board Roller 160mm Jack 160 - Code BR-160-1021-000
Available (Estimated Delivery Time 5-7 Working Days)
Nationwide Delivery
Order now for delivery by
Mon 25th May 2026
Quote Ref: @100826
Product ID: BR_160_1021_000
Barcode: 8718026805982
Related Products: See all related products
Manufacturer: Orit Tools
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Available at checkout!
Board Roller with clamping plates 60 – 160 mm
The board roller with clamp is compact and simple to use.
The board clamps automatically by loading the weight in the centre.
We also stock Jack 70 mm and Jack 220 mm.
Specifications :
Weight 8 kg
Length 400 mm
Min. range 60 mm
Max. range 160 mm
Product dimensions 420 x 400 x 270 mm
GTIN 8718026805982
Packaging measures L x W x H 470 x 400 x 350 mm