Product ID: EL-EW-210-1021-000
Barcode: 8718026808693
Related Products: See all related products
Manufacturer: Orit Tools
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Available at checkout!
ORIT LEVELLING SCREED "EGALINER 210" LANDSCAPE PAVING SCREED TOOL
Working widths:
  • 700 to 1200mm (Egaliner-70/120)
  • 1200 to 2100mm (Egaliner -110/210)
  • Infinitely adjustable roof profile integrated as standard: EL -70/120: 7% EL -110/210: 4%,
  • Lasting surface protection on all other components thanks to galvanic zinc plating
  • On both sides infinitely height-adjustable wheels, with height indicator for adjusting the surface level to the kerb for instance. Adjustment range -40 / +200 mm
  • Grip: long 1300 MM; height 1400 mm
Specifications:
Weight 33 kg
Handle heightHandle length 1400 mm1300 mm
Min. width setting 1210 mm
Max. width setting 2110 mm
Surface Treatment Powdercoated yellow (RAL 1021)
Product dimensions 1230 x 500 x 400 mm
Wheel ⌀ 250 mm
Optimal packaging 5 per pallet, 3 high max.
Warranty 7 years, except wear parts
GTIN 8718026806842
Packaging measures L x W x H 1200 x 800 x 1500mm