Orit Wrecking Bar 1200 mm - Code 1200-WBL-1021-000
Available (Estimated Delivery Time 5-7 Working Days)
Nationwide Delivery
Order now for delivery by
Mon 25th May 2026
Quote Ref: @100859
Product ID: 1200_WBL_1021_000
Barcode: 8718026804176
Related Products: See all related products
Manufacturer: Orit Tools
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Wrecking Bar Light 1200 mm
Forged bar, six sides for reenforcement.
Fork and chisel.
Specifications:
Chisel width 34 mm
Diameter 22 mm
Weight 4 kg
Length 1200 mm
Surface Treatment Powdercoated yellow (RAL 1021)
Product dimensions 1000 x 100 x 22 mm
Optimal packaging 5 per box
Warranty 7 years, except wear parts
GTIN 8718026804176
Packaging measures L x W x H 1250 x 170 x 80 mm