Red Arrow GLE30YPW 30W LED Globe Light 110V 5M Cable 16A Ind Plug/Socket IP54 - Emergency (Tripod Optional)
Authorised Reseller
Authorised Distributor
Available (Next Working Day Delivery (if ordered by 3pm))
Guaranteed Stock
Order now for delivery on
Fri 15th May 2026
1 Hour time slot
Quote Ref: @83584
Product ID: GLE30YPW
Related Products: See all related products
Manufacturer: Red Arrow Trading
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
136 people have bought this item!
The 110V 30W LED Globe Light has a 360 degree light distribution, allowing light in all directions therefore making it efficient workspace lighting.
Model: GLE30YPW
LED: 60pcs of SMD 2835
Material: Polycarbonate Diffuser & ABS Body
Colour Temperature: 6500K
Guarantee: 2 Years
Life Expectancy: 35,000 Hours
Working Temperature: -20°C - 40°C
Power Factor: >0.9
Beam Angle: 360°
CRI: >80 Ra
Dimensions: L: 252 x Ã˜: 190mm
Additional Information:
- 86lm/W
- Adjustable Tripod available separately
- Driver included
- H05VV-F 5m Cable included
- Ni-Cd SC 3.6V Battery included
- Opal diffuser & yellow body finish
- PG11 Cable glands included
Brand: Red Arrow Trading
Identifier: GLE30YPW
Product Document Download(s)
  Product Specification
  Installation
5/5
Decent quality lights, give out some decent light output, would purchase again
By on Wed 14th May 2025