Red Arrow Guard Bollard Dome Head Cone Anthracite 24W 2CCT - GRD24A-DC-CCT
Authorised Reseller
Authorised Distributor
Available (Next Working Day Delivery (if ordered by 3pm))
Nationwide Delivery
Order now for delivery on
Fri 15th May 2026
Quote Ref: @133776
Product ID: GRD24A_DC_CCT
Barcode: 5055807626248
Related Products: See all related products
Manufacturer: Red Arrow Trading
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Physical Properties:
Material (Body/Housing):Aluminium
Material (Diffuser/Cover):Polycarbonate
Dimensions (mm):L: 210 X W: 160 Ø
Net Weight (KG):2 kg
Barcode:5055807626248
Box Dimensions (mm):L: 205 x W:205 x D: 385 mm
Box Gross Weight (KG):2.31 kg
Units/Outer Carton:4
Outer Carton Barcode:15055807626245
Outer Carton Dimensions (mm):L: 430 x W: 430 x D: 405 mm
Outer Carton Gross Weight (KG):10.1 kg
Performance:
Voltage:120-277V
IP Rating:IP65
IK Rating;IK08
LED Life Expectancy:54,000 Hours
Power Factor:0.9
Working Temperature:-20˚C to 50˚C
Electrical Class:Class I
Approval:UKCA CE
Technical Specifications:
Product Code:GRD24A-DC-CCT
Wattage:14/19/24W Selectable
Lumen Output:3600 lm
Efficacy:150 lm/W
Energy class:D
Colour Appearance (CCT):3000 / 4000K
Frequency:50/60Hz
Colour Rendition (CRI):Ra > 70
Driver Type:Fixed
Colour Finish:RAL 7016
Warranty:5 Years
Brand: Red Arrow Trading
Identifier: GRD24A-DC-CCT
Product Document Download(s)
  Data Sheet
Thank you! Your review has been submitted for approval.
Item Details
Brand new packaged items only.
Comes with a full manufacturer warranty (not including consumable products).
This item is usually delivered within 1 working day(s).
Website Details
SSL Certified Secure website to ensure secure online ordering.
Please return the item/s if not suitable for a full refund (within 7 working days of receipt).
We guarantee security of all your personal details, we do not pass on any customer information.
Accept all payment methods including all major Credit Cards, Paypal and Amazon Payments.
Ordering
Order online now using our Secure SSL Certified Secure website.
Add this product to your basket and come back at any time to complete the order.
Order by phone on 01737783101.
SED Removable Security Bollard 730mm
SED Removable Security Post 730mm
Oaklands Column Protector, 2 sizes available
SED Key Operated Parking Post
SED Key Operated Parking Post
Sealey BOL900 Safety Bollard 900mm