Sealey CH30110VS Ceramic Heater with Tripod Stand 1.2/2.4kW, 110V
This is now a "Discontinued Product"
(Item No Longer Available - No Direct Replacement)
Authorised Reseller
Authorised Distributor
Discontinued! This item has been discontinued.
Quote Ref: @98338
Product ID: sealey_CH30110VS
Barcode: 5054630060373
Manufacturer: Sealey
Warranty: Click here for info
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Available at checkout!
Tripod mounted powder coated metal construction. Adjustable thermostat control (15°C – 45°C). Soft-touch control panel with LED display. Programmable 7-day timer function. Equipped with a tilt cut-out switch for added safety. Two ceramic heating elements provide instant heat when required. Polished reflectors to maximize heat emission. Supplied with 1.5m cable fitted with 32A/110V plug. Foldable legs for easy storage.
  • Tripod mounted powder coated metal construction.
  • Adjustable thermostat control (15°C – 45°C).
  • Soft-touch control panel with LED display.
  • Programmable 7-day timer function.
  • Equipped with a tilt cut-out switch for added safety.
  • Two ceramic heating elements provide instant heat when required.
  • Polished reflectors to maximize heat emission.
  • Supplied with 1.5m cable fitted with 32A/110V plug.
  • Foldable legs for easy storage.
  • Min./Max. Power: 1200/2400W.
  • Supply: 110V.
  • Heater Dimensions (W x D x H): 395 x 190 x 422mm.
  • Max. Height: 1760mm.
  • Model No. CH30110VS
Technical Specifications
  • Model No CH30110VS
  • Brand: Sealey
  • Dimensions (W x D x H): Heater; 395 x 190 x 422mm
  • Maximum Height: N/A
  • Minimum Height: N/A
  • Nett Weight: 10.1kg
  • Power: 1200/2400W
  • Supply: 110V - 32A