Sealey CP108VCIW SV10.8 Series 3/8"Sq Drive Cordless Impact Wrench Kit 10.8V 2Ah
Authorised Reseller
Authorised Distributor
Available (Next Working Day Delivery (if ordered by 2pm))
Guaranteed Stock
Order now for delivery on
Fri 15th May 2026
1 Hour time slot
Quote Ref: @97637
Product ID: sealey_CP108VCIW
Barcode: 5054511979367
Related Products: See all related products
Manufacturer: Sealey
Warranty: Click here for info
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
  • Compact, lightweight cordless impact wrench.
  • Robust housing with soft grip to reduce vibration.
  • Breakaway torque: 220Nm(162lb.ft).
  • No-Load Speed: 0-2700rpm.
  • Integrated LED battery level indicator.
  • Integrated LED worklight.
  • Supplied with fast charge mains charger and 1 x 2Ah rechargeable battery.
  • Model No. CP108VCIW
Technical Specifications
  • Model No CP108VCIW
  • Battery: 10.8V 2Ah Lithium-ion (Included)
  • Brand: Sealey
  • Consumable Parts: CP108VBP 2Ah Battery
  • Drive: 3/8"Sq
  • Fastening Torque: 155Nm(114lb.ft)
  • Nett Weight: 1.13kg
  • Noise Power/Pressure: 84/76dB(A)
  • No-Load Speed: 0-2700rpm
  • Replacement Parts: CP108VMC - Mains Charger
  • Vibration/Uncertainty: 0.571/1.5m/s²
Weight: 1.377kg
Warranty: 1 year
Case Quantity: 0
Barcode: 5054511979367
Model Number: CP108VCIW
Instructions for the Sealey CP108VCIW SV10.8 Series 3/8"Sq Drive Cordless Impact Wrench Kit 10.8V 2Ah
Parts Diagram(s) for the Sealey CP108VCIW SV10.8 Series 3/8"Sq Drive Cordless Impact Wrench Kit 10.8V 2Ah
Material Safety Data Sheet for the Sealey CP108VCIW SV10.8 Series 3/8"Sq Drive Cordless Impact Wrench Kit 10.8V 2Ah