Sealey CP108VDD SV10.8 Series 10mm Cordless Combi Drill Kit 10.8V 2Ah
Authorised Reseller
Authorised Distributor
Available (Next Working Day Delivery (if ordered by 2pm))
Guaranteed Stock
Order now for delivery on
Fri 15th May 2026
1 Hour time slot
Quote Ref: @97645
Product ID: sealey_CP108VDD
Barcode: 5054630013003
  • Compact, lightweight cordless drill/driver with hammer function.
  • Two variable speeds for controlled operation.
  • Maximum Torque: 28Nm with 21 Torque settings.
  • No-Load Speed: 0-400/0-1300rpm.
  • Comfortable housing with soft grip to reduce vibration.
  • Integrated LED battery level indicator.
  • Integrated LED worklight.
  • Supplied with fast charge mains charger and 1 x 2Ah rechargeable lithium-ion battery.
  • Model No. CP108VDD
Technical Specifications
  • Model No CP108VDD
  • Battery: 10.8V 2Ah Lithium-ion (Included)
  • Brand: Sealey
  • Chuck Size: Ø10mm
  • Consumable Parts: CP108VBP 2Ah Battery
  • Drilling Capacities:
  • Wood: 20mm
  • Steel: 8mm
  • Impact Rate: Impact Frequency: 0-6000/0-19500bpm
  • Maximum Torque: 28Nm
  • Nett Weight: 1.28kg
  • Noise Power/Pressure: 82/74dB(A)
  • Replacement Parts: CP108VMC - Mains Charger
  • Vibration/Uncertainty: 1.987/1.5m/s²
Weight: 1.614kg
Warranty: 1 year
Case Quantity: 0
Barcode: 5054630013003
Model Number: CP108VDD
Instructions for the Sealey CP108VDD SV10.8 Series 10mm Cordless Combi Drill Kit 10.8V 2Ah
Parts Diagram(s) for the Sealey CP108VDD SV10.8 Series 10mm Cordless Combi Drill Kit 10.8V 2Ah
Material Safety Data Sheet for the Sealey CP108VDD SV10.8 Series 10mm Cordless Combi Drill Kit 10.8V 2Ah