Sealey EL25110/16 14m Extension Lead 110V 16A
Authorised Reseller
Authorised Distributor
Available (Estimated Delivery Time 2 Working Days)
Guaranteed Stock
Order now for delivery on
Mon 18th May 2026
1 Hour time slot
Quote Ref: @89624
Product ID: sealey_EL2511016
Barcode: 5054511780321
Manufacturer: Sealey
Warranty: Click here for info
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
24 people have bought this item!
Extension cable fitted with 16A 110V plug and single 110V socket with protective end cover. Conforms to BS EN 60309.
  • 110V Extension cable.
  • 16A Plug and socket.
  • Rated IP44.
  • Conforms to BS EN 60309.
  • Model No. EL25110/16
Technical Specifications
  • Model No EL25110/16
  • Brand: Sealey
  • Cable Section: 2.5mm