Sealey GWC1200B Geared Hand Winch with Brake & Cable 540kg Capacity
Authorised Reseller
Authorised Distributor
Available (Next Working Day Delivery (if ordered by 2pm))
Guaranteed Stock
Order now for delivery on
Fri 15th May 2026
1 Hour time slot
Quote Ref: @52744
Product ID: sealey_GWC1200B
Barcode: 5054630340901
Related Products: See all related products
Manufacturer: Sealey
Warranty: Click here for info
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
15 people have bought this item!
  • Hardened steel gear with a heavy plate chassis.
  • Features a fully enclosed gearbox.
  • Suitable for general and recovery operations.
  • Supplied with 8m cable.
  • Capacity: 540kg.
  • Handle Length: 200mm.
  • Hub Diameter: Ø52mm.
  • Model No. GWC1200B
Technical Specifications
  • Model No GWC1200B
  • Brand: Sealey
  • Capacity: 540kg
  • Gear Ratio: 4.2:1
  • Handle Length: 200mm
  • Hub Diameter: 52mm
  • Maximum Cable/Webbing Size: Ø4mm x 8m (cable supplied)