Sealey LED60230V Slim Standing 360° Floodlight 60W SMD LED 230V
Authorised Reseller
Authorised Distributor
Available (Next Working Day Delivery (if ordered by 2pm))
Guaranteed Stock
Order now for delivery on
Fri 15th May 2026
1 Hour time slot
Quote Ref: @116398
Product ID: sealey_LED60230V
Barcode: 5054630168840
Related Products: See all related products
Manufacturer: Sealey
Warranty: Click here for info
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
83 people have bought this item!
360° Slim standing floodlight to illuminate the whole area whilst working. SMD LED 60W producing 6600 lumens. Foldable tripod stand for easy storage. Includes 230V 3-pin plug and 3m cable.
  • 360° Slim standing floodlight to illuminate the whole area whilst working.
  • SMD LED 60W light producing 6600 lumens.
  • Foldable tripod stand for easy storage.
  • Includes 230V 3-pin plug and 3m cable.
  • Model No. LED60230V
Technical Specifications
  • Model No LED60230V
  • Brand: Sealey
  • Colour Temperature: 4000K
  • Dimensions (W x D x H): Ø500 x 1500mm
  • Energy Rating: E
  • IP Rating: IP44
  • LED Type: SMD
  • Lumen Output: 6600 Lumen
  • Nett Weight: 2.20kg
  • PIR Motion Sensor: NO
  • Power: 60W
  • Supply: 230V
Weight: 3.1kg
Warranty: 1 year
Case Quantity: 0
Barcode: 5054630168840
Model Number: LED60230V
Instructions for the Sealey LED60230V Slim Standing 360° Floodlight 60W SMD LED 230V