Sealey PTB143011 Premier™ Heavy-Duty Extra-Wide Rollcab 11 Drawer 1430mm - Black
Authorised Reseller
Authorised Distributor
Available (Next Working Day Delivery (if ordered by 2pm))
Guaranteed Stock
Order now for delivery on
Thu 14th May 2026
1 Hour time slot
Quote Ref: @96395
Product ID: sealey_PTB143011
Barcode: 5054511909074
Related Products: See all related products
Manufacturer: Sealey
Warranty: Click here for info
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Available at checkout!
5 people have bought this item!
Heavy-duty welded steel construction for strength and durability. Textured powder coat finish. Ball-bearing drawer slides provide superior performance and carry heavier loads, double sets on large drawers. All drawers have full width sand blasted aluminium 'Lift & Latch' drawer pulls, making easy-access while preventing inadvertent opening when box is being moved. Tubular chrome plated exterior side handle. Non-slip drawer liners supplied for all drawers. Heavy-duty Ø125mm Mag style castors, four swivel with toe brakes and two fixed on rollcabs. Integral locking system locks all drawers with the turn of one key. Supplied with two keys. Supplied with 12mm PVC coated MDF worktop for use as a workbench when not used with a topchest. Use with Model No. PTB141507 Topchest or as a standalone unit.
  • Heavy-duty welded steel construction for strength and durability.
  • Textured powder coat finish.
  • Tubular chrome plated exterior side handle.
  • Non-slip drawer liners supplied for all drawers.
  • Heavy-duty Ø125mm Mag style castors, four swivel with toe brakes and two fixed on rollcabs.
  • Integral locking system locks all drawers with the turn of one key.
  • Supplied with two keys.
  • Supplied with 12mm PVC coated MDF worktop for use as a workbench when not used with a topchest.
  • Use with Model No. PTB141507 Topchest or as a standalone unit.
  • Overall Size (W x D x H) - with handle; 1514 x 460 x 1047mm, without handle; 1429 x 460 x 1047mm.
  • 10 Year Guarantee*.
  • Model No. PTB143011
Technical Specifications
  • Model No PTB143011
  • Brand: Premier
  • Nett Weight: 120.5kg
  • Specification (W x D x H):
  • Overall Size: with handle; 1514 x 460 x 1047mm, without handle; 1429 x 460 x 1047mm
  • Full Width Large Drawer (x1): 1345 x 385 x 130mm
  • Medium Drawer (x3): 695 x 385 x 58mm
  • Medium 1/2 Drawer (x3): 615 x 385 x 58mm
  • Large Drawer (x1): 695 x 385 x 135mm
  • Large 1/2 Drawer (x1): 615 x 385 x 135mm
  • X-Large Drawer (x1): 695 x 385 x 210mm
  • X-Large 1/2 Drawer (x1): 615 x 385 x 210mm
Weight: 130kg
Warranty: 10 years
Case Quantity: 0
Barcode: 5054511909074
Model Number: PTB143011
Instructions for the Sealey PTB143011 Premier™ Heavy-Duty Extra-Wide Rollcab 11 Drawer 1430mm - Black
Parts Diagram(s) for the Sealey PTB143011 Premier™ Heavy-Duty Extra-Wide Rollcab 11 Drawer 1430mm - Black