Sealey SAC2420E110V 24L Direct Drive Air Compressor 2hp 110V - REFURBISHED - GRADE B
Authorised Reseller
Authorised Distributor
No Stock
Quote Ref: @139814
Product ID: sealey_SAC2420E110V_REFURB_B
Barcode: 5054630326820
Manufacturer: Sealey
Warranty: Click here for info
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Available at checkout!
21 people have bought this item!
Refurbished by Sealey with a 6 month parts and labour guarantee
Grades Breakdown
  1. New items with damaged or no packaging, may be assembled.
  2. Light cosmetic damage.
  3. Items are ex-display, carrier damaged or refurbished products.
  4. Items have had medium use, worn parts or heavy damage.
  5. Items well used or show signs of heavy damage.
Aluminium cylinder head with cast iron cylinder gives added resistance to wear. Suitable for on site applications or anywhere that requires 110V. Pump head directly coupled to heavy-duty induction motor for reliable and smooth operation. Fitted with fully automatic pressure cut-out switch and twin gauges displaying tank and working pressures. Copper wound motor provides longer lasting performance.
  • Air Displacement: 6.3cfm(178L/min).
  • Maximum Free Air Delivery: 4.6cfm(130L/min).
  • Maximum Pressure: 116psi(8bar).
  • Aluminium cylinder head with cast iron cylinder gives added resistance to wear.
  • Suitable for on site applications or anywhere that requires 110V.
  • Pump head directly coupled to heavy-duty induction motor for reliable and smooth operation.
  • Copper wound motor provides longer lasting performance.
  • Model No. SAC2420E110V
Technical Specifications
  • Model No SAC2420E110V
  • Air Displacement cfm(L/min): 6.3(178)
  • Brand: Sealey
  • Maximum Free Air Delivery cfm(L/min): 4.6(130)
  • Minimum Rated Supply: 16A
  • Motor Output: 2hp
  • Nett Weight: 26.5kg
  • Noise Level: 95dB(A)
  • Oil Capacity: 0.27L
  • Outlet: Quick Release Coupling
  • Phase: 1ph
  • Receiver Capacity: 24L
  • Size (W x D x H): 600 x 290 x 585mm
  • Supply: 110V/16A
Weight: 29.6kg
Warranty: 1 year
Case Quantity: 0
Barcode: 5054630326820
Model Number: SAC2420E110V
Instructions for the Sealey SAC2420E110V 24L Direct Drive Air Compressor 2hp 110V
Parts Diagram(s) for the Sealey SAC2420E110V 24L Direct Drive Air Compressor 2hp 110V