Sealey SCW2100SBL 100mm Castor Wheel with Swivel Bolt Hole & Total Lock
Authorised Reseller
Authorised Distributor
Available (Estimated Delivery Time 2 Working Days)
Guaranteed Stock
Order now for delivery on
Fri 15th May 2026
1 Hour time slot
Quote Ref: @89955
Product ID: sealey_SCW2100SBL
Barcode: 5054511759280
Related Products: See all related products
Manufacturer: Sealey
Warranty: Click here for info
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
13 people have bought this item!
  • Medium-duty castor.
  • Non-marking polypropylene and polyurethane wheel.
  • Load Capacity: 70kg.
  • Tread Width: 25mm.
  • 2 Year guarantee*.
  • Model No. SCW2100SBL
Technical Specifications
  • Model No SCW2100SBL
  • Brand: Sealey
  • Castor Type: Swivel with Total Lock System
  • Fixing Type: Bolt Hole
  • Load Capacity: 70kg
  • Offset Size: 28mm
  • Overall Height: 125mm
  • Plate Hole Centre: n/a
  • Plate Hole Diameter: 11mm
  • Plate Size: n/a
  • Tread Width: 25mm
  • Wheel Diameter: 100mm