Sealey SCW3200FPEM 200mm Castor Wheel with Fixed Plate
1 Hour time slot
Quote Ref: @97795
Product ID: sealey_SCW3200FPEM
Barcode: 5054630029158
Heavy-duty castor. Elastic rubber wheel with nylon core.
  • Heavy-duty swivel castor.
  • Elastic rubber wheel with nylon core.
  • Load Capacity: 300kg.
  • Tread Width: 50mm.
  • Model No. SCW3200FPEM
Technical Specifications
  • Model No SCW3200FPEM
  • Brand: Sealey
  • Castor Type: Fixed
  • Fixing Type: Plate
  • Load Capacity: 300kg
  • Offset Size: n/a
  • Overall Height: 232mm
  • Plate Hole Centre: 105 x 80mm
  • Plate Hole Diameter: 11mm
  • Plate Size: 146 x 107mm
  • Tread Width: 50mm
  • Wheel Diameter: 200mm