Sealey SCW3200SPEM 200mm Castor Wheel with Swivel Plate
Order now for delivery on
Fri 15th May 2026
1 Hour time slot
Quote Ref: @97796
Product ID: sealey_SCW3200SPEM
Barcode: 5054630025600
Heavy-duty swivel castor. Elastic rubber wheel with nylon core.
  • Heavy-duty swivel castor.
  • Elastic rubber wheel with nylon core.
  • Load capacity: 300kg.
  • Tread width: 50mm.
  • Model No. SCW3200SPEM
Technical Specifications
  • Model No SCW3200SPEM
  • Brand: Sealey
  • Castor Type: Swivel
  • Fixing Type: Plate
  • Load Capacity: 300kg
  • Offset Size: 62mm
  • Overall Height: 232mm
  • Plate Hole Centre: 105 x 80mm
  • Plate Hole Diameter: 11mm
  • Plate Size: 140 x 110mm
  • Tread Width: 50mm
  • Wheel Diameter: 200mm