Sealey SCW3200SPLEM 200mm Castor Wheel with Swivel Plate & Total Lock
Order now for delivery on
Mon 18th May 2026
1 Hour time slot
Quote Ref: @97797
Product ID: sealey_SCW3200SPLEM
Barcode: 5054630028397
8 people have bought this item!
Heavy-duty swivel castor with total lock. Elastic rubber wheel with nylon core.
  • Heavy-duty swivel castor with total lock.
  • Elastic rubber wheel with nylon core.
  • Load Capacity: 300kg.
  • Tread Width: 50mm.
  • Model No. SCW3200SPLEM
Technical Specifications
  • Model No SCW3200SPLEM
  • Brand: Sealey
  • Castor Type: Swivel with Total Lock
  • Fixing Type: Plate
  • Load Capacity: 300kg
  • Offset Size: 62mm
  • Overall Height: 232mm
  • Plate Hole Centre: 105 x 80mm
  • Plate Hole Diameter: 11mm
  • Plate Size: 140 x 110mm
  • Tread Width: 50mm
  • Wheel Diameter: 200mm