Sealey SCW4100SBEM 100mm Castor Wheel with Bolt Hole
Order now for delivery on
Fri 15th May 2026
1 Hour time slot
Quote Ref: @97799
Product ID: sealey_SCW4100SBEM
Barcode: 5054630025174
Heavy-duty swivel castor. Nylon wheel with cast aluminium core.
  • Heavy-duty swivel castor.
  • Nylon wheel with cast aluminium core.
  • Load capacity: 200kg.
  • Tread width: 32mm.
  • Model No. SCW4100SBEM
Technical Specifications
  • Model No SCW4100SBEM
  • Brand: Sealey
  • Castor Type: Swivel
  • Fixing Type: Bolt Hole
  • Load Capacity: 150kg
  • Offset Size: 39mm
  • Overall Height: 127mm
  • Plate Hole Centre: n/a
  • Plate Hole Diameter: 12.5mm
  • Plate Size: n/a
  • Tread Width: 32mm
  • Wheel Diameter: 100mm