Sealey SCW4100SBLEM 100mm Castor Wheel with Bolt Hole & Total Lock
1 Hour time slot
Quote Ref: @97800
Product ID: sealey_SCW4100SBLEM
Barcode: 5054630025709
Heavy-duty swivel castor with total lock. Nylon wheel with cast aluminium core.
  • Heavy-duty swivel castor with total lock.
  • Nylon wheel with cast aluminium core.
  • Load Capacity: 200kg.
  • Tread Width: 32mm.
  • Model No. SCW4100SBLEM
Technical Specifications
  • Model No SCW4100SBLEM
  • Brand: Sealey
  • Castor Type: Swivel with Total Lock
  • Fixing Type: Bolt Hole
  • Load Capacity: 200kg
  • Offset Size: 38mm
  • Overall Height: 127mm
  • Plate Hole Centre: n/a
  • Plate Hole Diameter: 12.5mm
  • Plate Size: n/a
  • Tread Width: 32mm
  • Wheel Diameter: 100mm