Sealey SCW4100SPEM 100mm Castor Wheel with Swivel Plate
1 Hour time slot
Quote Ref: @97801
Product ID: sealey_SCW4100SPEM
Barcode: 5054630025648
Heavy-duty swivel castor. Nylon wheel with cast aluminium core.
  • Heavy-duty swivel castor.
  • Nylon wheel with cast aluminium core.
  • Load capacity: 200kg.
  • Tread width: 32mm.
  • Model No. SCW4100SPEM
Technical Specifications
  • Model No SCW4100SPEM
  • Brand: Sealey
  • Castor Type: Swivel
  • Fixing Type: Plate
  • Load Capacity: 200kg
  • Offset Size: 39mm
  • Overall Height: 128mm
  • Plate Hole Centre: 80 x 60mm
  • Plate Hole Diameter: 9mm
  • Plate Size: 100 x 80mm
  • Tread Width: 32mm
  • Wheel Diameter: 100mm