Sealey SCW4100SPLEM 100mm Castor Wheel with Swivel Plate & Total Lock
1 Hour time slot
Quote Ref: @97802
Product ID: sealey_SCW4100SPLEM
Barcode: 5054630025198
Heavy-duty swivel castor with total lock. Nylon wheel with cast aluminium core.
  • Heavy-duty swivel castor with total lock.
  • Nylon wheel with cast aluminium core.
  • Load Capacity: 200kg.
  • Tread Width: 32mm.
  • Model No. SCW4100SPLEM
Technical Specifications
  • Model No SCW4100SPLEM
  • Brand: Sealey
  • Castor Type: Swivel with Total Lock
  • Fixing Type: Plate
  • Load Capacity: 200kg
  • Offset Size: 38mm
  • Overall Height: 128mm
  • Plate Hole Centre: 80 x 60mm
  • Plate Hole Diameter: 9mm
  • Plate Size: 100 x 80mm
  • Tread Width: 32mm
  • Wheel Diameter: 100mm