Sealey SCW5160SP 160mm Castor Wheel with Swivel Plate
Authorised Reseller
Authorised Distributor
Available (Next Working Day Delivery (if ordered by 2pm))
Guaranteed Stock
Order now for delivery on
Fri 15th May 2026
1 Hour time slot
Quote Ref: @89997
Product ID: sealey_SCW5160SP
Barcode: 5054511759075
Manufacturer: Sealey
Warranty: Click here for info
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Ultra-heavy-duty swivel plate castor. Non-marking aluminium/polyurethane wheel.
  • Ultra-heavy-duty swivel plate castor.
  • Non-marking aluminium/polyurethane wheel.
  • Load Capacity: 600kg.
  • Tread Width: 50mm.
  • 2 Year guarantee*.
  • Model No. SCW5160SP
Technical Specifications
  • Model No SCW5160SP
  • Brand: Sealey
  • Castor Type: Swivel
  • Fixing Type: Plate
  • Load Capacity: 600kg
  • Nett Weight: 2.98kg
  • Offset Size: 55mm
  • Overall Height: 200mm
  • Plate Hole Centre: 105 x 80/75mm
  • Plate Hole Diameter: 11mm
  • Plate Size: 137 x 105mm
  • Tread Width: 50mm
  • Wheel Diameter: 160mm