SIP 110v OL197/10RC Direct Drive Compressor - Code 06256
Authorised Reseller
Authorised Distributor
Available (Next Working Day Delivery (if ordered by 2pm))
Guaranteed Stock
Order now for delivery on
Thu 14th May 2026
1 Hour time slot
Quote Ref: @112382
Product ID: sip_06256
Barcode: 5012713062560
Related Products: See all related products
Manufacturer: SIP Industrial
Warranty: Click here for info
2 year warranty on all products, terms apply. See below link for more information on SIP warranties.
SIP Warranty Information
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Available at checkout!
28 people have bought this item!
Ideal for low pressure and low volume applications.
Browse for more premium compressors from SIP Industrial.
Technical Information
ITEM NO. 06256
Input Supply: 110v (16A)
Motor Power: 1.5hp (1.1kW)
Receiver Size: 10ltr
Piston Displacement: 8.00CFM (227ltr/min)
Free Air Delivery (FAD): 4.00CFM (113ltr/min)
Max. Air Pressure: 145psi (10bar)
Noise Level: 97dB(A)
Net Weight: 11.00kg
Gross Weight: 18.10kg
Product Dimensions:
Packaged Dimensions: 360(H) x 530(W) x 570mm(D)