SIP 14" Coarse Abrasive Pads - Code PW23-00014
Authorised Reseller
Authorised Distributor
Available (Next Working Day Delivery (if ordered by 2pm))
Guaranteed Stock
Order now for delivery on
Fri 15th May 2026
Quote Ref: @129300
Product ID: sip_PW23-00014
Barcode: 5012713005116
Related Products: See all related products
Manufacturer: SIP Industrial
Warranty: Click here for info
2 year warranty on all products, terms apply. See below link for more information on SIP warranties.
SIP Warranty Information
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Available at checkout!
The SIP 14" Coarse Abrasive Pad is supplied as a 5-pack of high-quality pads perfect for wet use including heavy-duty surface stripping. Ideal for powerful cleaning with SIP SD1260AC and SIP SD1260BAT Electric Floor Scrubber Dryers.
  • High-quality 14" (⌀ 360mm) abrasive disc pad
  • Supplied as a pack of 5 high-quality abrasive pads
  • Coarse abrasiveness designed for wet use applications
  • Ideal for tasks such as heavy-duty surface stripping
Technical Information
ITEM NO. PW23-00014
Pad Size: Ø 14" (355mm)