SIP ISKP7/150ES Industrial Petrol Compressor - Code 04331
Authorised Reseller
Authorised Distributor
Available (Next Working Day Delivery (if ordered by 2pm))
Guaranteed Stock
Order now for delivery on
Fri 15th May 2026
1 Hour time slot
Quote Ref: @112245
Product ID: sip_04331
Barcode: 5012713043316
Related Products: See all related products
Manufacturer: SIP Industrial
Warranty: Click here for info
2 year warranty on all products, terms apply. See below link for more information on SIP warranties.
SIP Warranty Information
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Available at checkout!
Browse for more premium compressors from SIP Industrial.
Technical Information
ITEM NO. 04331
Engine Type: KOHLER 207cc (7hp) EURO V
Electric Starting: Yes
Receiver Size: 150ltr
Piston Displacement: 16.00CFM (453ltr/min)
Free Air Delivery (FAD): 11.00CFM (312ltr/min)
Max. Air Pressure: 150psi (10.3bar)
Working Speed: 1200rpm
No. of Cylinders: 2 cylinders
No. of Stages: 1 stage
Net Weight: 109.25kg
Gross Weight: 115.00kg
Product Dimensions:
Packaged Dimensions: 1030(H) x 800(W) x 1200mm(D)