TORRENT XRT160 Industrial 5.5HP Petrol Pressure Washer with Honda Engine - 2320psi - 190 Bar (max) 160Bar WP, 12L/min
Authorised Reseller
Authorised Distributor
Available (Estimated Delivery Time 2-3 Working Days)
Guaranteed Stock
Order now for delivery on
Tue 19th May 2026
1 Hour time slot
Quote Ref: @98889
Product ID: TORRENTXRT160
Related Products: See all related products
Manufacturer: V-TUF
Warranty: Click here for info
Warranty Promise
  • The warranty period commences from the purchase date.
Returns:
  • Goods wrongly supplied, will be collected within 48 hours of notification. Free of charge.
Replacements
Repairs:
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Available at checkout!
22 people have bought this item!
TORRENT XRT160 Industrial 5.5HP Petrol Pressure Washer with Honda Engine - 2320psi - 190 Bar (max) 160Bar WP, 12L/min - Code TORRENTXRT160
V-TUF TORRENT XRT160  power washers offer  160 bar Working pressure, 12l/Min, with a 5.5HP petrol Honda engine , trolley mounted on a heavy-duty manoeuvrable frame. Its all muscle, all power, all results! One of the most Compact, and reliable yard cleaners on the market.
V-TUF TORRENT XRT160 is a product of serious collaboration with big end users and is commonly used for heavy duty and demanding tasks. Some of the key features include: Modern ergonomic accessories, latest Honda commercial engine technology for efficient performance, and low noise levels, oversized 190bar Max rated pump, mobilised by a simple, robust chassis guarantees many hours of enjoyable cleaning performance.