V-TUF BOWSER - V-TANK1000, 1000 Litre water supply to fit V-TUF PRESSURE WASHERS - CODE V-TANK1000
Authorised Reseller
Authorised Distributor
No Stock
Quote Ref: @122621
Product ID: VTUF_V_TANK1000
Barcode: 0663899000256
Related Products: See all related products
Manufacturer: V-TUF
Warranty: Click here for info
Warranty Promise
  • The warranty period commences from the purchase date.
Returns:
  • Goods wrongly supplied, will be collected within 48 hours of notification. Free of charge.
Replacements
Repairs:
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Available at checkout!
Ideal for machines running over 21lpm - but lower flow machines can be run of this too.
Auto-Shut off from mains supply to avoid over filling.
Lightweight when empty so it is easy to transport from site to site
3m Outlet Hose Kit Supplied to Fit to V-TUF Pressure Washers 3/4 F Thread
Return to tank bypass: KCQ Industrial Garden Hose Coupling (Hozelock Style)
Features
  • Resistant to all weather conditions and extreme temperatures
  • It is light weight when empty so it is easy to transport from site to site
  • Tough and durable Metal Pallet & Cage
  • 150mm Top Cap
  • 50mm S60 x 6 Thread Valve
  • Easy to clean
  • Dimensions (Maximum): Length: 1200mm, Width: 1000mm, Height: 1060mm