Product ID: P1323015
Related Products: See all related products
Manufacturer: Belle
Warranty: Click here for info
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Available at checkout!
17 people have bought this item!
Altrad Belle PWX 13/230 Pressure Washer Honda GX270 Engine (Petrol)
  • Professional Honda petrol engine with recoil start.
  • Single point lift to minimize manual handling risk.
  • Folding and lockable transport handle.
  • Puncture-proof integrated wheels.
  • Accessible service points.
  • Detergent / chemical feed-line complete with strainer filter.
  • Inlet-line strainer for added pump protection.
  • Low engine oil cut-off (petrol only).
  • High quality, heavy-duty triple piston pump.
  • Thermal pump protection.
  • Lance holder integrated into protection frame.
  • Lance comes complete with safety trigger lock.
  • Honda GX270 Engine (8.5 hp / 6.3 kW)
  • Water Flow: 13 lpm
  • Max. Pressure: 230 bar / 3300psi