Product ID: P152501RS
Related Products: See all related products
Manufacturer: Belle
Warranty: Click here for info
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Available at checkout!
Altrad Belle PWX15/250 Pressure Washer c/w Hose Reel + Honda GX390 Engine (Petrol)
  • Professional Honda petrol engine with recoil start.
  • Single point lift to minimize manual handling risk.
  • Folding and lockable transport handle.
  • Puncture-proof integrated wheels.
  • Accessible service points.
  • Detergent / chemical feed-line complete with strainer filter.
  • Inlet-line strainer for added pump protection.
  • Low engine oil cut-off (petrol only).
  • High quality, heavy-duty triple piston pump.
  • Thermal pump protection.
  • Lance holder integrated into protection frame.
  • Lance comes complete with safety trigger lock.
  • Honda GX390 Engine (11.7 hp / 8.7 kW)
  • Water Flow: 15 lpm
  • Max. Pressure: 250 bar / 3600psi