BOSCH GDR18V-160N IMPACT DRIVER 18V BODY ONLY
Available (Next Working Day Delivery (if ordered by 3pm))
Guaranteed Stock
Order now for delivery on
Fri 15th May 2026
1 Hour time slot
Quote Ref: @118357
Product ID: GDR_18V_160
Related Products: See all related products
Manufacturer: Bosch
Warranty: Click here for info
Bosch Blue Power Tools
Click here fore more Bosch warranty information.
Click here to register your Bosch product for warranty.
Bosch Green Garden Tools
Please note proof of purchase for the product will be required in order to make a warranty claim.
Parts: Click here for info
Enter your products part number on the following website to get your products parts diagram.
Bosch Parts
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Available at checkout!
Specification
  • 18v BODY ONLY power tool
  • No load speed 0 to 2800rpm
  • Variable speed trigger control
  • Maximum torque 160Nm
  • Impact rate 0 to 3600bpm
  • Forward and reverse action
  • LED work light
  • Bit holder 1/4" internal hex
  • Screw diameter M6 to M14
  • Softgrip slim 110mm handle
  • Easy quick change carbon brushes
  • Belt clip and screwdriver bit
  • Compatible with all 18v slide fit CoolPack batteries
  • Size l x h 155mm x 235mm
  • Weight 0.9kgs
Brand: Bosch
Identifier: GDR_18V_160